Bezový likér

Postup výroby léčivého likéru z plodů Černého bezu. Postup, fotky a popis v detailu.

V roce 2017 jsem poprvé zkusil vyrobit domácí bezový likér. Dopadlo to nad očekávání dobře. Ale doporučuji všem, aby slepě nekopírovali zmatené a překombinované návody z internetu, ale spíše použili vlastní selský rozum a pár kvalitních knih o bylinkách.

Jeden z největších nešvarů internetových likérů je ten, že vše VAŘÍ ! Pokud chcete likér s chutí bezinek, tak je to asi jedno. Pokud ovšem chcete zachovat účinné látky a užívat jako lék (viz níže), vařit se NESMÍ! Je pravdou, že plody jsou mírně toxické, ale o to více jsou aktivní. Pokud se dodržuje dávkování (max. 2x 4cl/denně) tak nic nehrozí. Cit.: "Účinné výživné látky se úpravou mění, znehodnucují nebo dokonce ničí." (Naše rostliny v lékařství - Korbelář, Krejča)

Pomáhá při bolestech hlavy (migrény), páteře (ischias), kloubovém revmatismu, působí na žaludeční a střevní sekreci. Má protineuralgický účinek (trojklanný nerv). Je vhodný i při nachlazení. Plody bezu černého obsahují cukry, kyselinu jablečnou, třísloviny, pektin, silice, vitamíny A, B, C a barviva anthokyany, minerální látky, glykosid sambunigrin a sloučeniny obsahující síru.

Návod k přípravě:

1. Plody nasbíráme na přelomu září/říjen. Je dobré vystihnout správný okamžik, kdy jsou plody dostatečně zralé (tmavě fialové). Dost často se stává, že o plody budete bojovat s ptáky, které bezy oberou poměrně rychle.

2. Plody zbavíme stopek (obereme kuličky) a propláchneme vodou. Pokud tam nějaká ta malá stopka zůstane, tak nevadí.

3. Přidáme trochu převařené studené vody (používám raději než mrtvou destilovanou) a ponormým mixérem rozmixujeme. Vody stačí trochu (na 2l plodů cca 0,5l vody).

4. Necháme min. 24h (spíše 48h) odležet v pokojové teplotě.

5. Přes látku či dámskou silonku směs přecedíme a rukou vylisujeme - vymačkáme.

6. Tmavě červenou až fialově-černou tekutinu zahřejeme na 60st.C a přidáme tmavý třtinový cukr. Množství záleží na chuti, ale do 2l tekutiny jsem dal 0,5kg cukru a je to přesně akorát. Mícháme dokud se cukr nerozpustí.

7. Necháme opět min. 24h odležet v pokojové teplotě.

8. Přidáme alkohol. Používám vínovici 70%. Poměr si každý vypočítá podle toho, jak chce mít silný či slabý výsledný likér. Já chtěl kolem 20%, takže jsem přidal 0,5l vínovice. Tabulka na výpočet je zde: http://luzs.cz/snizeni-koncentrace-alkoholu.html

9. Výslednou tekutinu ještě jednou přecedíme přes dvě síta, abychom ji zbavili zbylých nečistot a semínek.

10. Sléváme do vyvařených čistých lahví. Skladujeme v temnu. Užíváme s rozvahou. Není to na pití po věčerech ale je to lék.

 

Pověry a legendy o bezince a bezovém keři praví, že:

Že v něm sídlili duchové, kteří se mstili za zlo, které bylo spácháno v okolí jejich keře.
Proto se bez černý často vysazoval kolem chalup a stodol.
Říká se, že uvnitř keře žijí duchové i čarodějnice, proto poraněné dřevo krvácí rudou mízou.
Před kácením se v kleče na kolenou říkají tajemné formule pro odpuštění.
Žvýkáním bezové větvičky se zmenší bolest zubů, dále bezinka zahání horečku, léčí revmatismus i bradavice.
Při svatbách přináší novomanželům štěstí.
Bezinka položená vedle polštáře přináší klidný spánek.
Do bezového keře prý nikdy neuhodí blesk.
Při pohřbívání se křížek z bezového dřeva dává do rakve zemřelým.
Podle křesťanské legendy se Jidáš oběsil na bezu – od té doby prý šíří kvetoucí keř nasládlou vůni připomínající rozklad mrtvoly.
Podle jiné legendy byl Kristus bičován bezovými metlami, odsud má bez své léčivé vlastnosti.
Bezovou hůlkou se bere míra na rakev.

Další obsah této kategorie

Teplota hoření

Alchymie je umění ohně. Proto je velmi důležité znát teploty hoření různých materiálů. Teplota závisí nejen na výhřevnosti látky, ale i na dalších podmínkách, např. množství vzduchu. 

Výroba konopné masti (10/2017)

Letos jsem opět vyráběl konopnou mast s příměsí dvou vzácných rostlin. Do tohoto základu poté již přidávám vlastní bylinné extrakty dle konkrétních požadavků zákazníka. Níže nalezente postup výroby, obsah a fotky s procesu. (Dov)

Ixodes

Originální repelentní směs proti klíšťatům a komárům. Vyrobeno z tinktur Hřebíčkovce (fr), Jalovce (fr), Vratiče (fl) a Vlaštovičníku (ra). 70%alk. matérie zředěna čistou vodou na cca 40%. Kromě výše zmiňované indikace regeneruje unavené svaly a klouby (antirevmatikum), prokrvuje a působí antibioticky. Přípravek nádherně voní a má světle okrovou mléčnou barvu. Přípravek jsem vyzkoušel na sobě a funguje bezvadně. Fotka v detailu článku. 

MTV

Směs Mařinky vonné, Třezalky tečkované a Vrbky úzkolisté. Má zklidňující účinek při zvýšeném psychickém napětí, úzkostech, nespavosti a migrénách. Tonizuje organismus (zklidní ducha - tělo) a působí příznivě na žaludek a trávení (což souvisí se stresem a neklidem). Pomáhá například v "zkouškovém" období, kdy potlačí stres a zklidní ducha aby se mohl připravit na zkoušku. 

Tříkořeník

Na žádost vyrobeny kapky proti obtěžujícímu Stafylokokovi. Vyrobeno z kořene Omanu, Proskurníku a Vlaštovičníku. Již od prvního dne byla pocítěna značná úleva od průvodních obtěžujích problémů. V bylinkářství je jedna z nejdůležitějších vlastností intuice a osobní kontakt s člověkem. Fotky níže. 

Skořicový extrakt

Cinnamomum Zeylanicum - corvex extrakt. Foto a popis v detailu.

Psilocybe solutio

Psilocybe Moravica - fungi solutio. Foto a popis v detailu.

Slézový olej

Malva Silvestris - herba oleum. Foto a popis v detailu.

Tymiánový olej

Thymus Vulgaris - herba oleum. Foto a popis v detailu.

 

Třezalkový olej

Hypericum Perforatum - herba oleum. Foto a popis v detailu.

Výroba konopné masti (5/2016)

V polovině května 2016 jsem vyráběl konopnou mast se směsí léčivých rostlin se zaměřením na kožní problémy. Níže nalezente postup výroby, obsah a fotky s procesu. (Dov)

Konopná mast - postup výroby

Výrobky z konopí koupíte legálně v obchodech i přesto, že marihuana je v naší republice stále ještě vnímána jako droga. Její rozsáhlé léčebné účinky jsou ale dlouhodobě vědecky prokázané. Rád bych se a vámi podělil o ucelené poznatky výroby konopné masti a ukázal, že není nic jednoduššího, než si ji sám vyrobit v pohodlí domova.

Aktuality

26.3.2018

booked.net

 

15.9.2016
14.9.2016
13.9.2016 Spuštěno: 26.3.2018

Flag Counter