Mythologie

Bohové starověkých národů

Bohové starověkých národů krásně zpracovaní nakladatelstvím Marvel Comics. Níže obrázky a kompetence jednotlivých bohů.

Mýtus o Usirovi

Mýtus o Usirovi je nejvýznamnější, nejvlivnější a z hlediska dnešních vědeckých poznatků nejrozsáhlejší mýtus staroegyptské mytologie. Doložen je nejpozději od doby 5. dynastie a následně byl nepřetržitě rozvíjen až do zániku staroegyptské civilizace, tedy po dobu téměř 3 tisíciletí. 

Přehled řeckých bohů a genealogie

Přehled řeckých bohů dle Vojtěch Zamarovský: Bohové a hrdinové řeckých bájí. + přiložený obrázek genealogie. Kliknutím na jméno naleznete jejich podrobnější popis! (Dov)

Rig Veda Book 8 Hymn 48 / HYMN XLVIII. Soma.

Soma (sanskrt: सोम SOMA), nebo Haoma (Avestan), z Proto-Indo-iránského * sauma-, byl Vedický rituální nápoj, významný mezi prvními Indoíránci, a následně ve většíně Indické a perské kultury. Nápoj je často zmiňován v Rigveda, jehož Soma Mandala obsahuje 114 hymny, mnozí chválí jeho energizující vlastnosti. Je popsána jako extrahovaná šťáva z stonky určité rostliny. V hinduistické a zoroastrijské tradici jsou název nápoje a rostliny stejné. Také představal božstvo, trojformující, náboženskou nebo mytologickou jednotu.

Sestup Inanny do podsvětí

Sumerská skladba o Inannině cestě do podsvětí vznikla zřejmě v 21. stol.př.n.l. Všechny její dochované opisy pocházejí z doby starobabylónské, tj. z 19.–18. stol.př.n.l. Převážná část (26 fragmentů a tabulek) byla nalezena v Nippuru. Z nich se podařilo rekonstruovat přibližně 360 veršů, tzv. nippurskou verzi. Její konec však nebyl dlouho znám. Teprve po nalezení čtyř fragmentů v Uru (tzv. urská verze) byl celý příběh doplněn a zakončen. Na mýtus navazuje příběh Dumuziho sen. Později byl příběh zpracován do akkadského mýtu Sestup Ištary do podsvětí.

Aktuality

23.3.2019

 

13.9.2016

Spuštěno: 26.3.2018

Flag Counter

 

12.9.2016

Grafický radix ZDE!  Měsíční fáze ZDE!  Herbář ZDE!