Qi Gong / Čchi-kung

Čchi-kung (také qigong, čtěte čí-kung) je obecně vnímán jako tradiční čínská cvičení, která pěstují čchi (qi) neboli „vitální energii“. Všeobecný název označuje praxi, která se zabývá kultivací (zušlechťováním) lidského těla. 

V posledních desetiletích byl čchi-kung značně populární zejména v Číně a začal se dostávat i do západních zemí. Původ čchi-kungu se datuje do doby kulturní revoluce v Číně, kdy tehdejším čínským režimem pronásledované náboženské a duchovní směry buddhismu a taoismu, převzali moderní názvy a přejmenovali se na různé druhy čchi-kungu, aby unikli politické persekuci komunistického režimu. Čchi-kung jsou tedy ve skutečnosti různá duchovní učení a škol, směrů či náboženství buddhismu a taoismu.

Kromě rozvoje fyzického těla se čchi-kung zabývá také rozvojem mysli. Nauky o rozvoji mysli obsahují teorie o morálních hodnotách, ctnosti (čínsky de nebo te) a charakteru (čínsky xin xing). Hlubší nauky čchi-kungu jsou na západě též označovány jako školy magie nebo učení metafyzické a obsahují výklad takzvaných nadpřirozených lidských schopností jako je třetí oko (epifýza) a s ním spojené předvídání a vidění budoucnosti, mimosmyslové vnímání, dále také levitace, telepatie, teleportace a dalších.


Původ názvu čchi kung
Název čchi-kung pochází z Číny a datuje se do období kulturní revoluce. Největší popularitu získal zejména ke konci kulturní revoluce. Pod takzvaný čchi-kung se v době kulturní revoluce zařadily školy, které měly původně názvy se silným náboženským podtextem jako „Velká kultivační cesta Taa“, „Vadžrajána“, „Cesta arhata“, „Velká kultivační cesta Buddhova Zákona“, „Devítidílná vnitřní alchymie“ a podobné. Protože se jednalo o období širokého napadání a ničení tradiční čínské kultury, zvolili čínští mistři různých škol věnujících se rozvoji těla a mysli modernější název čchi-kung, aby se vyhnuli problémům s komunistickými vládními úřady, které v té době silně potíraly tradiční čínská náboženství a víry.

Dnes na západě existuje například Čchi-kung čung-jüan.[1], Falun-kung (Falun Gong).[2], Taoistický Čchi - Kung pro zdraví a vitalitu.[3], Tan Tchien Čchi Kung[4] a další.


Rozdělení forem čchi-kungu

Tvrdý čchi-kung
Někdy také označovaný jako vnější čchi-kung nebo také waj-tan.
Mezi tvrdý čchi-kung patří například čchi-kung praktikovaný v klášteře Šaolin, který do kláštera přinesl Bodhidharma, který podle legendy přišel do Číny z Indie a po cestě přeplul řeku na stéble trávy (nadpřirozená schopnost). Jde o cvičení rozvíjející lidské tělo pro bojová umění. Praktikováním tvrdého čchi-kungu se mohou vyvinout různé fyzické stavy a schopnosti nazývané rozličnými jmény jako například: noha vadžry, rumělková dlaň, dlaň železného písku nebo chodidlo arhata a podobně.[5]

Měkký čchi-kung
Někdy také označovaný jako vnitřní čchi-kung, nebo také nei-tan. Měkký čchi-kung je vnímán jako vyšší stupeň čchi-kungu. Na rozdíl od vnějšího čchi-kungu neobsahuje cvičení v pohybu, ale v klidovém stavu. Praktikováním měkkého čchi-kungu se mohou vyvinout fyzické stavy a schopnosti také nazývané rozličnými jmény jako například: železná košile, štít zlatého zvonu, levitace, úder na dálku a podobně.[5]

Čchi-kung školy taoismu
Čchi-kung školy taoismu není částí taoistického náboženství. Obsahuje teorie tchai-či (Tchaj ťi) a nauky o dvou protichůdných vzájemně se doplňujících silách Jin a Jang. Nejdůležitější morální hodnotou škol taoismu je "Pravda" (čínsky zhen).
Mezi čchi-kungy školy taoismu patří například čchi-kung čung-jüan nebo tchai-či, z nějž se do současnosti přenesla pouze část pro kultivaci (zušlechťování) těla, tedy fyzická cvičení.

Čchi-kung školy buddhismu
Čchi-kung školy buddhismu není součástí buddhistického náboženství. Nejdůležitější morální hodnotou škol buddhismu je "Soucit" (čínsky shan). Mezi čchi-kungy školy buddhismu patří například waj-tan a neitan vyučovaný Bodhidharmou v klášteře Šaolin nebo například Falun Gong zveřejněný v Číně v roce 1992.


Reference
1. Čchi-kung čung-jüan - spodní tan-tchien, uvolnění těla [online]. Eugenika, 2002, [cit. 2011-10-01]. Dostupné online. ISBN 80-88913-88-8.
2. LI, Chung-č'. Falun Gong [online]. Vodnář, 2006, [cit. 2009-02-04]. Dostupné online. ISBN 80-86226-61-1.
3. Taoistický Čchi - Kung pro zdraví a vitalitu [online]. Pragma, 2007, [cit. 2011-10-01]. Dostupné online. ISBN 978-80-7349-073-7.
4. Tan Tchien Čchi Kung [online]. Pragma, 2008, [cit. 2011-10-01]. Dostupné online. ISBN 978-80-7349-122-2.
5. LI, Chung-č'. Zhuan Falun [online]. Vodnář, 2006, [cit. 2009-02-04]. Kapitola Kapitola 6. - čchi-kung bojových umění. Dostupné online. ISBN 80-86226-62-X.

Zdroj: cs.wikipedia.org

© Zpracoval: Dov (fr.  דוב,L.·.Z.·.S.·.), Lóže u Zeleného Slunce, Jihlava 2015 

Další obsah této kategorie

Mnislav Zelený Atapana

Narodil se v roce 1943. Vystudoval Vysokou školu zemědělskou a později etnografii na Univerzitě Karlově. Postgraduálně pak studoval v Peru na univerzitě San Marcos a na Katolické univerzitě. Celý život působí jako kulturní antropolog na volné noze a díky svým pobytům mezi amazonskými indiány se stal nejen uznávaným odborníkem na život a kulturu domorodých etnik Amazonie, ale především jejich přítelem. (níže velmi podnětný rozhovor)

Léčivá síla druidů aneb možná původní evropské cvičení

Zajímavý a dle vlastních zkušeností plně funkční systém cvičení. Dle mého je úplně jedno, zda jakýsi cvičební systém zde v Evropě kdysi dávno byl (jak píše autor v úvodu) či nikoliv. Důležité je, že cvičení cosi zajímavého dělá s tělem i duchem. Cviky by se pro největší efekt měly provádět ve volné přírodě jak kvůli samotnému principu cvičení (kontakt se Zemí), tak z důvodu lepší uvolněnosti a možnosti doplnit cviky hlasitým zařváním, které cvik ještě více umocňuje. Doporučuji vyzkoušet. Dov.

Ikkjú Sódžun - Vrána bez úst

Ikkjú Sódžun (一休 宗純,1394 - 1481). Narodil se na okraji slavného města Kjóto jako nemanželský syn císaře Go-Macu. V pěti letech byl Ikkjú odloučen od matky a musel vstoupit jako mnich do kláštera Ankokudži v rámci zenové školy Rinzai. Učil se čínskou poezii, umění a literaturu. Ikkjú byl někdy trnem v oku druhých lidí. Hodně pil a svými poznámkami provokoval okolí. Poznal slepou zpěvačku Mori, s kterou navázal ve velmi pozdním věku erotický vztah.

Stopou velkého Tora

První čistokrevná heroická fantasy conanovského typu Stopou velkého Tora od malíře Karla Zemana. Otištěna ve dvou dílech v Kometě č. 19 a 20. Celý příběh svým skrytým poetickým způsobem sleduje cestu velké arkány tarotu. (Dóv)

Brána andělů

Legendární díl seriálu Strážce duší pojednávající o Faustově domě, henochiánské magii, a alchymickém Opus Magnum - kameni mudrců. Ke shlédnutí přímo zde, viz níže. 

Zlaté pravidlo

Zlaté pravidlo je jednoduchá zásada vzájemnosti v jednání mezi lidmi: "Co nechceš, aby ti jiní činili, nečiň ty jim." (Bible, Tob 4,15); "Jak chcete, aby lidé jednali s vámi, tak jednejte vy s nimi." (Bible, Lk 6,31, srov. Mt 7,12). Po vzoru tohoto Zlatého pravidla se někdy nazývají „zlaté pravidlo“ také základní zásady pro různé dílčí oblasti vědy, ekonomie atd.

Knižní vazby

Videa

Záhada pokladu na Oak Island

Fantastické představy o pokladech pirátů, které v nás v dětství probouzela kniha spisovatele R. L. Stevensona Ostrov pokladů, jsou možná zhmotněny na malém ostrůvku Oak Island v zálivu Mahone u pobřeží Nového Skotska v Kanadě. Tajemná šachta, hluboká mnoho desítek metrů, představuje jednu z největších záhad moderní doby. 

Crowley - šachová úloha

Aleister Crowley byl nejen jedním z nejvýznamnějších okultistů, ale též tvůrcem šachových hlavolamů. Toto je jeho první publikovaná práce. (The British Chess Magazine, Dec 1893 (no. 987). Zkuste si jí vyřešit. :-) Dov

 

 

Slovníček starověkých národů

Krásný abecední slovníček starověkých národů včetně ilustrativního zobrazení.

Galerie slavných mužů kolem písma a knih

Přehled slavných mužů historie, zabývajících se knižní kulturou. Tito, mnohdy nepříliš známí mužové se zasloužili o šíření kultury a vzdělanosti. Bez knih a znalosti tisku by to nešlo. Tímto článek jim vzdávám hold a doufám, že nebudou zapomenuti (ani ti, kteří v článku chybí). (Dov)

Měsíční jeskyně

Události pocházejí z diáře dnes už nežijícího kapitána, doktora Antonína Horáka, z nějž byl do 3 čísla bulletinu National Speeleological Society NSS News z roku 1965. Odtud byl přeložen do antologie Jacquese Bergiera „Le livre de l'inexplicable“, vydané v Paříži roku 1972. Autor textu se snažil přimět vědce k pátrání po něčem, co nositel Noobelovy ceny Jacques Bergier nazval „jednou z nejpodivnějších záhad naší planety“ .

Hřbitov a kostel sv. Máří Magdalény ve Velharticích

Hřbitov u kostela sv. Máří Magdaleny kdysi inspiroval básníka Karla Josefa Erbena k sepsání balady Svatební košile, v níž hlavní hrdinku unáší na hřbitov její zemřelý milý. Spisovatel zřejmě svůj námět čerpal z místních pověstí. Je na nich alespoň zrnko pravdy? Faktem je, že i dnes se na velhartickém hřbitově dějí zvláštní věci!

Erben, Karel Jaromír - Svatební košile

Temná Erbenova báseň s magickými prvky (nekromancie), k níž se inspiroval na mýty opředemém a temném hřbitově ve Velharticích (viz článek).

Záhada Rennes-le-Chateau

Abbé v Rennes-le-Château údajně našel poklad. Dodnes je tento muž záhadou. Vykopávky zakázány – varují nápisy u vjezdu do vesnice Rennes-le-Château na úpatí Pyrenejí, asi šedesát kilometrů od Carcassonne. Jinak zde návštěvník na první pohled nepotká nic zvláštního: domy ohlodané zubem času s necelou stovkou převážně starších obyvatel. Jenom dům Villa Bethania, kde se dá také přenocovat, poněkud zvláštní věž jménem tour Magdala a ruiny zámku Hautpoul svědčí o tom, že místo již zažilo lepší časy. 

Supermasivní černá díra uprostřed Galaxie

Teprve ve třicátých letech našeho století zjistili astronomové, že naše sluneční soustava leží ve vnější části velké hvězdné soustavy, kterou nazýváme Galaxie. Její hlavní součást - Mléčnou dráhu - můžeme na obloze vidět očima, zejména v letních měsících.

Phurpa (základní mantra Bonu)

Rituální hudba tradice Bön, nejstarší (pre-)buddhistické tradice z Tibetu, s využitím ceremoniálních nástrojů a speciální tantrické techniky hrdelního zpěvu. Kromě svých hlasů používají škálu zmíněných nástrojů, mezi nimiž jsou pro našince i některé exotičtější, jako např. dungkar (trubka z obrovské lastury), dungchen (tři metry dlouhá trouba), damaru (buben z lidské lebky) nebo kangling (trubka z lidské stehenní kosti). Video i text níže.

Václav Cílek v Jihlavě

Václáv Cílek na svém putování tentokrát v Jihlavě! Video níže.

Obřadní písně Lakotů

Obřadní písně lakotů v lakotštině a překladem do angličtiny. K poslechu též po kliknutí na název písně. (Dov)

Řádová velikost

Řádová velikost podle délky je velikost délky, která je udána v číselných řádech, čili v rozmezí násobků deseti.

Robert Anton Wilson - Henryho prdel

Katolíci tvrdí, že Bůh existuje, i když ho nikdo se zdravým rozumem neviděl. Toho rána kdosi zaklepal na mé dveře.

Kniha Kazatel

1 Slova kazatele syna Davidova, krále v Jeruzalémě.
2 Marnost nad marnostmi, řekl kazatel, marnost nad marnostmi, [a] všecko marnost.
3 Jaký užitek má člověk ze všelijaké práce své, kterouž vede pod sluncem?

Martin Buber - Chasidské vyprávění

Nachman z Braclavi
"Esence člověka je vědomá, a proto platí, že je-li někdo vědomý, je celým člověkem. A podobně platí, že ten, kdo zná a dosáhne pochopení Boha, je skutečně v Bohu. Čím větší je jeho poznání, tím více je člověk vkořeněn do Boha"

Angelus Silesius - Cherubský poutník

Angelus Silesius (vlastním jménem Johannes Scheffler, někdy uváděn jako Johannes Scheffer 25. prosince 1624 Vratislav - 9. července 1677 tamtéž) byl slezský německy píšící barokní básník a mystik.

Židovské anekdoty

Starý obchodník Taussig umírá. Celá rodina postává kolem jeho lože a umírající sípavě povídá: "Sáro, ženo moje, jsi tu?"
"Jistě, Mojše, to víš, že jsem."
"A Arnošt, můj prvorozený syn, je tu taky?"
"Ano, tatjinku, jsem tady."
"A Icik, můj mladší syn, taky?"
"Ano, tatjinku, jsme tu všichni."
"A KDO JE VE KŠEFTĚ?!"

Aktuality

26.3.2018

booked.net

 

15.9.2016
14.9.2016
13.9.2016 Spuštěno: 26.3.2018

Flag Counter