Video: Vánoce - pohanský rituál oběti

Vánoce byly (a jsou) součástí  dávných pohanských rituálů k oslavě zrození nového roku. Bohové měli sestoupit do podsvětí a bojovat se silami tmy a chaosu a skze oběti dát lidem pokoj. Výborný dokument mapující celou historii oslav Slunovratu a pozadí jednoho z nejdůležitějších pohanských svátků - dnešních "Vánoc". 

 

Další obsah této kategorie

Duchovní svět amazonského pralesa

Amazonští indiáni jsou duchovně založení a věří, že okolní živá i neživá příroda je obdařena vlastní inteligencí, životem - duší. Vše, co je obklopuje, není pouze profánní, ale má posvátný charakter a parametry. Jejich stavby, výrobky, geometrické obrazce na předmětech i na těle, vše má svůj kosmický, mytologický pravzor, má svůj symbolický význam a je zhotovováno na základě posvátných principů.

Traktát o Rýbrcoulovi

Svůj dnešní více méně ustálený vzhled dostal horský duch v průběhu 19. a 20. století. Odpovídá tvrzení starších povídaček, že prý ho lidé v téhle podobě často v horách potkávali. Přicházel k nim ale ještě v jiných podobách, třeba jako mnich, důstojník nebo změněn ve zvíře. Že jde o vládce hor lidé zprvu nepoznali. Často jim souvislosti zapadly, až když zase odešel. Prokázaly to teprve jeho činy. Zejména znenadání měnil počasí. Pomáhal také lidem, obdarovával je, ale i trestal. 

Sexuální rituály australských domorodců

Původní obyvatelé Austrálie, černí Austrálci, byli skutečně až do doby příchodu bělochů před dvěma stoletími zdaleka nejjednoduššími obyvateli celé zeměkoule. Když pohlížím na jejich hmotnou a duchovní kulturu, mohu je plným právem - aniž bych je tímto označením jakkoli urážel - nazvat "lidmi kamenného věku". I v době kamenné existoval vztah mezi mužem a ženou, milostné hry, prostě to, čemu říkáme sex. Z žádného jiného místa zeměkoule však o tom, jaký byl sexuální život lidí doby kamenné, nemáme zprávy.

Vision Quest (cesta za vizí)

Součástí filosofie přírodních národů je snaha každého jedince o nalezení svého posvátného snu, životní vize, smyslu svého života, toho, s čím duše přichází na tento svět, aby to zde naplnila. Původní Američané mají pro posvátný rituál hledání své vize název Vision Quest.

Mak či

Jedna z nejhezčích skladeb původních amerických národů. Tato je v jazyce Tutelo/Saponi (jedno z nářečí Lakotů) z oblasti dnešního Ohio a Virginia. Fonetický přepis do češtiny (angličtiny) - překlad - video.

Lékaři a kouzelníci starých Slovanů

Staré slovanské a germánské národy měly široké znalosti přírodní medicíny. Ošetřování zranění, zlomenin a sečných ran vyžadovalo speciální znalosti, trepanace byla ještě náročnější. Tyto dovednosti patrně doprovázelo kouzelnictví, zaříkávání a magie, které vnějším efektem přispívaly k zlepšení psychického stavu pacienta, jenž je pro uzdravení velmi důležitý. 

Aktuality

26.3.2018

booked.net

 

15.9.2016
14.9.2016
13.9.2016 Spuštěno: 26.3.2018

Flag Counter